Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedostateczna kapitalizacja w ujęciu podatkowo- -bilansowym

08 marca 2023 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Uwzględnienie w polskim prawie podatkowym mechanizmu tzw. niedostatecznej kapitalizacji ma na celu ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w formie m.in. odsetek od pożyczek udzielanych przedsiębiorcom przez podmioty z nimi powiązane, w tym przez jej wspólników.

Rozwiązanie to ma w założeniu limitować nadmierne dofinansowanie jednostek udzielanymi im pożyczkami i kredytami przez podmioty powiązane (wspólników) kosztem dokapitalizowania w postaci wnoszonych dopłat do kapitału przez wspólników, czy powiększenia kapitału zakładowego, które to formy finansowania są – na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o CIT – neutralne podatkowo. Wprowadzone do systemu podatkowego przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji (definiujące metodę kalkulacji limitu kosztów odsetkowych oraz zakres kosztów finansowania dłużnego, a także pozwalające na „przenoszenie” nieodliczonych w danym roku odsetek na następne lata podatkowe) mają uniemożliwić przedsiębiorstwom (w tym międzynarodowym) wliczanie w ciężar kosztów nadmiernych odsetek i w efekcie zmniejszanie przez nie zobowiązań podatkowych.

Zgodnie z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy CIT mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegający obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania są zobowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego (Wn konto „Koszty finansowe” lub konto „Środki trwałe w budowie” lub konto „Środki trwałe” lub konto „Wartości niematerialne i prawne”; Ma konto „Kredyty bankowe” lub konto „Rozrachunki z dostawcami” lub konto „Pozostałe rozrachunki” lub konto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament