Nieczystości nie mogą trafiać do ziemi czy instalacji deszczowej
Właściciel nieruchomości musi ją wyposażyć w szambo lub przydomową oczyszczalnię, gdy budowa kanalizacji nie ma sensu, czy jest dopiero w planie.
Lokalna sieć kanalizacyjna to duże ułatwienie dla mieszkańców. I choć jej zapewnienie zasadniczo mieści się w zadaniach własnych gminy, jakimi jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Jednak nie oznacza to, że każdy samorząd ma możliwości i środki do stworzenia odpowiednich warunków umożliwiających podłączenie danej nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. A na pewno nie ma takiego obowiązku. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 20 grudnia 2022 r.
Śmierdząca sprawa
Spór dotyczył decyzji z lutego 2022 r., którą prezydent miasta zobowiązał właścicieli jednej z posesji do wykonania obowiązku wyposażenia jej w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię. A było to pokłosie kontroli zleconej przez urzędników straży miejskiej we września 2021 r. W jej wyniku ustalono, że nieruchomość nie jest przyłączona do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej. Stwierdzono również brak umowy oraz faktur potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta