Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieczystości nie mogą trafiać do ziemi czy instalacji deszczowej

08 marca 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Właściciel nieruchomości musi ją wyposażyć w szambo lub przydomową oczyszczalnię, gdy budowa kanalizacji nie ma sensu, czy jest dopiero w planie.

Lokalna sieć kanalizacyjna to duże ułatwienie dla mieszkańców. I choć jej zapewnienie zasadniczo mieści się w zadaniach własnych gminy, jakimi jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Jednak nie oznacza to, że każdy samorząd ma możliwości i środki do stworzenia odpowiednich warunków umożliwiających podłączenie danej nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. A na pewno nie ma takiego obowiązku. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 20 grudnia 2022 r.

Śmierdząca sprawa

Spór dotyczył decyzji z lutego 2022 r., którą prezydent miasta zobowiązał właścicieli jednej z posesji do wykonania obowiązku wyposażenia jej w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię. A było to pokłosie kontroli zleconej przez urzędników straży miejskiej we września 2021 r. W jej wyniku ustalono, że nieruchomość nie jest przyłączona do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej. Stwierdzono również brak umowy oraz faktur potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament