Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarka obiegu zamkniętego przyniesie wymierne korzyści

08 marca 2023 | Ekonomia i rynek | BOŚZsuzsanna Iwanicka Materiał Partnera Dagmara Jagoda-Pużak Piotr Wątroba
Fot. shutterstock
autor zdjęcia: Skylines
źródło: Rzeczpospolita
Fot. shutterstock

Transformacja gospodarki do obiegu zamkniętego (GOZ) jest jednym z głównych filarów zrównoważonego rozwoju. Aby ten cel osiągnąć, konieczne jest postrzeganie odpadów jako źródło cennego surowca. Aktualny kryzys energetyczny z całą pewnością stanowi katalizator dla intensywnego rozwoju GOZ w wielu sektorach gospodarki – piszą eksperci Banku Ochrony Środowiska.

Z perspektywy wielu lat rynek gospodarki odpadami w Polsce cechuje się dużą zmiennością wynikającą z przemian, jakie zachodzą w całej Unii Europejskiej w związku z zieloną transformacją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w ostatnich 20 latach ilość wytwarzanych odpadów jest na podobnym poziomie i waha się w zakresie 110–130 milionów ton rocznie, z czego ok. 11 proc. stanowią odpady komunalne. Polska na tle Europy odznacza się stosunkowo niskim wskaźnikiem wytworzonych odpadów komunalnych. W 2021 r. statystyczny Polak wytworzył 360 kg odpadów komunalnych, gdzie średnia europejska wynosiła ok. 550 kg. Musimy jednak pamiętać o tendencji wzrostowej – nasze gospodarstwa domowe z roku na rok produkują o kilka procent więcej odpadów.

Dużym wyzwaniem dla polskiego rynku odpadowego było zmierzenie się w 2022 r. ze znacznym wzrostem liczby osób, które przybyły do nas z Ukrainy. To niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu wolumenu generowanych odpadów. Inflacja, wzrost cen paliw i energii czy opłata za składowanie znacząco przekłada się na branżę gospodarki odpadami i tym samym wpływa na podwyżki stawek dla mieszkańców w większości polskich gmin.

Sukcesy, ale i wiele pracy do wykonania

Niewątpliwym sukcesem Polski jest to, że w ostatnich 15 latach ponad dziesięciokrotnie zwiększyliśmy poziom selektywnej zbiórki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament