Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boom na algorytmy AI. To nowa technologiczna bańka?

08 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Boty konwersacyjne rozgrzały rynek AI do czerwoności. Wyceny firm zajmujących się sztuczną inteligencją szybko rosną
autor zdjęcia: Alexander Limbach / AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Boty konwersacyjne rozgrzały rynek AI do czerwoności. Wyceny firm zajmujących się sztuczną inteligencją szybko rosną

Szybko rosnąca popularność bota ChatGPT nakręciła wśród start-upów i inwestorów zainteresowanie projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. Eksperci ostrzegają: w branży trwa „gorące lato", ale ta pora roku może się zmienić.

Odsetek start-upów zajmujących się projektami z zakresu sztucznej inteligencji (AI) rośnie. To sektor o jednej z największych dynamik w branży młodych, innowacyjnych firm, a do tego wyjątkowo perspektywiczny. Jak podaje CB Insights, jeszcze w 2019 r. spółki AI stanowiły około 9 proc. wszystkich start-upów na świecie. Z kolei Atomico prognozuje, że wkrótce ten odsetek przekroczy 25 proc. Analitycy ze Startup Genome nie mają wątpliwości i zapewniają, że sektor sztucznej inteligencji stał się jednym z najważniejszych dla firm techologicznych. Ale od hurraoptymizmu do katastrofy z reguły droga jest krótka. Jak pisze „Financial Times”, fundusze VC z Doliny Krzemowej już obawiają się scenariusza, w którym powtórzą się gwałtowne spadki wartości na rynku kryptowalut. I ostrzegają przed pompowaniem gotówki w napędzane medialnym szumem start-upy sektora AI.

Strumień pieniędzy

Świat oszalał na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji stworzonej przez OpenAI. Bot ChatGPT, bo o nim mowa, stał się iskrą, która rozpaliła wyobraźnię inwestorów i otworzyła ich portfele. Microsoft, który wyłożył 10 mld dol. na dalsze prace nad tym chatbotem, pokazał, jakie projekty obecnie są szczególnie pożądane. Na efekt domina nie trzeba było długo czekać: Andreessen Horowitz zainwestował ponad 200 mln dol. w Character.ai, wyceniając twórcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament