Prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę
Powierzenie wykonywania zadań gminy może nastąpić jedynie w drodze powołania spółki, natomiast modyfikacja tych zadań (ich uzupełnienie) nie może nastąpić w trybie umowy wykonawczej zawartej pomiędzy gminą a spółką.
Gmina, będąca organem samorządu terytorialnego, jest organem władzy publicznej na podstawie art. 16 ust. 2 i art. 163 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Warto pamiętać, że działalność gminy może polegać na wykonywaniu zadań publicznych, ale również może mieć charakter działalności gospodarczej, wykraczającej poza zadania publiczne (wyrok NSA z 16 marca 2022 r., sygn. I FSK 2064/18).
Jakie są możliwości
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Natomiast ust. 3 stanowi, że formy prowadzenia gospodarki gminnej, w tym wykonywania przez gminę zadań o charakterze użyteczności publicznej, określa odrębna ustawa. Przepis ten określa dwa sposoby realizacji zadań gminy: albo przez tworzenie przez gminę własnych jednostek organizacyjnych, albo przez powierzanie realizacji zadań gminy innym podmiotom w drodze umów. Nawiązany w ten sposób stosunek prawny pomiędzy gminą a podmiotem zewnętrznym będzie stosunkiem cywilnoprawnym, ponieważ powstaje na podstawie umowy, a nie na skutek przekazania przez gminę swoich kompetencji owemu podmiotowi.
Z kolei art. 9 ust. 2 u.s.g. stanowi, że gmina oraz inna gminna osoba prawna mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej wyłącznie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta