Wykładnia fiskusa nie klei się z przepisami
Ustawodawca wprost dopuszcza, aby wartość niematerialna i prawna w postaci wartości firmy powstała również w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze przyjęcia do odpłatnego korzystania na podstawie umowy leasingu finansowego.
W marcu 2022 r. do fiskusa o interpretację ustawy o CIT wystąpiła firma z branży doradczej. Wskazała, że zajmuje się głównie działalnością rachunkowo-księgową, audytorską oraz doradztwem podatkowym. W 2019 r. do zespołu jej doradców dołączyli eksperci z innej firmy. Nastąpiło to w drodze zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o CIT i VAT. W wyniku tego powstała wówczas wartość firmy (tzw. goodwill) podlegająca amortyzacji. Około 30 proc. wartości powstałej w ten sposób przypisać należało do tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z realizacją usług w zakresie działalności audytorskiej i pokrewnej.
Podatniczka tłumaczyła, że wraz ze wzrostem biznesu wspólnicy podjęli decyzję o umiejscowieniu usług audytorskich w innym podmiocie z ograniczoną odpowiedzialnością. A za najbardziej odpowiednią formę przeniesienia działalności audytorskiej i doradztwa biznesowego, uznano umowę odpłatnego oddania do korzystania spółce powiązanej.
Firma chciała się m.in. upewnić, że opłaty wynikające z umowy leasingu, w części przypadającej na spłatę wartości firmy, stanowią dla niej spłatę wartości początkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta