Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykładnia fiskusa nie klei się z przepisami

08 marca 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Ustawodawca wprost dopuszcza, aby wartość niematerialna i prawna w postaci wartości firmy powstała również w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze przyjęcia do odpłatnego korzystania na podstawie umowy leasingu finansowego.

W marcu 2022 r. do fiskusa o interpretację ustawy o CIT wystąpiła firma z branży doradczej. Wskazała, że zajmuje się głównie działalnością rachunkowo-księgową, audytorską oraz doradztwem podatkowym. W 2019 r. do zespołu jej doradców dołączyli eksperci z innej firmy. Nastąpiło to w drodze zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o CIT i VAT. W wyniku tego powstała wówczas wartość firmy (tzw. goodwill) podlegająca amortyzacji. Około 30 proc. wartości powstałej w ten sposób przypisać należało do tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z realizacją usług w zakresie działalności audytorskiej i pokrewnej.

Podatniczka tłumaczyła, że wraz ze wzrostem biznesu wspólnicy podjęli decyzję o umiejscowieniu usług audytorskich w innym podmiocie z ograniczoną odpowiedzialnością. A za najbardziej odpowiednią formę przeniesienia działalności audytorskiej i doradztwa biznesowego, uznano umowę odpłatnego oddania do korzystania spółce powiązanej.

Firma chciała się m.in. upewnić, że opłaty wynikające z umowy leasingu, w części przypadającej na spłatę wartości firmy, stanowią dla niej spłatę wartości początkowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament