Naruszenie wcześniejszej umowy nie zawsze oznacza wykluczenie z postępowania
Wypełniając jednolity europejski dokument zamówienia, wykonawca powinien dokładnie przemyśleć sposób i zakres składanych wyjaśnień, pozostawiając sobie możliwość skorzystania z procedury samooczyszczenia.
Zamawiający może zastosować w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przesłankę wykluczenia, dotyczącą nienależytego wykonania wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Nie każde naruszenie będzie jednak stanowiło podstawę do wykluczenia. Wykonawca, który miał wcześniej problemy z realizacją zamówienia, powinien zatem uważnie przeanalizować sposób wypełnienia oświadczenia w części dotyczącej ww. przesłanki, w szczególności, gdy oświadczenie składane jest w formie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ).
Warunki wykluczenia
Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo zamówień publicznych z postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający może wykluczyć wykonawcę, który z przyczyn leżących po jego stronie w znacznym stopniu lub zakresie nie wykonał/nienależycie wykonał albo długotrwale nienależycie wykonywał istotne zobowiązanie wynikające z wcześniejszej umowy, w sprawie zamówienia publicznego lub umowy koncesji, co doprowadziło do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy, odszkodowania, wykonania zastępczego lub realizacji uprawnień z tytułu rękojmi za wady. Wykluczenie wykonawcy nie ma więc charakteru bezwzględnego, lecz uzależnione jest m.in. od przyczyn oraz stopnia i zakresu naruszenia umowy.
W postępowaniach o wartości równej lub przekraczającej progi unijne wstępne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta