Jak potwierdzić niekaralność cudzoziemców pełniących funkcje zarządcze lub nadzorcze?
Zarejestrowana w polskim Krajowym Rejestrze Sądowym spółka kapitałowa w celu potwierdzenia niekaralności swoich członków zarządu, rady nadzorczej i prokurentów powinna złożyć zaświadczenie z polskiego KRK, nawet jeśli wszystkie te osoby mają obywatelstwo innego kraju.
Zgodnie z art. 108 ust. 1 pkt 2 prawa zamówień publicznych z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawcę będącego spółką, którego urzędujący członek organu zarządzającego lub nadzorczego, a także prokurent został prawomocnie skazany za przestępstwo wymienione w art. 108 ust. 1 pkt 1 p.z.p. W przypadku spółek osobowych dokument potwierdzający niekaralność składają również wspólnicy: wszyscy wspólnicy spółki jawnej lub partnerskiej, a w przypadku spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych – komplementariusze.
Przesłanka wykluczenia z postępowania z powodu karalności osób pełniących funkcje zarządcze i nadzorcze u wykonawcy jest przesłanką obligatoryjną. Ma ona zastosowanie w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, przy czym w postępowaniach o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne, zgodnie z art. 273 p.z.p., zamawiający może nie żądać podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia, ograniczając się do badania tej przesłanki w oparciu o własne oświadczenie wykonawcy załączane do oferty. Jednak w przeważającej liczbie przypadków, w tym we wszystkich postępowaniach o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, brak karalności osób wskazanych w art. 108 ust. 1 pkt 2 p.z.p. za przestępstwa określone w art. 108...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta