Ograniczenia dla właścicieli psów na terenach zielonych
Dopuszczalne jest w szczególnych przypadkach wprowadzanie nawet ograniczeń co do miejsc przebywania zwierząt na terenie np. parku, zakazując, aby zwierzęta nie wchodziły np. do piaskownic.
Dopuszczalność przebywania osób ze zwierzętami domowymi – najczęściej z psami – na terenach zielonych i obszarach użyteczności publicznej w miastach jest problemem często rozważanym w orzecznictwie. Praktyka pokazuje, że zagadnienie to sprowadza się niekiedy do wadliwej podstawy prawnej wprowadzenia zakazu przez organ stanowiący gminy.
Obiekty użyteczności publicznej
W zakresie tej problematyki dostrzegalna jest również aktywność rzecznika praw obywatelskich.
Jak stanowi art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2023 r., poz. 40 ze zm.; dalej: u.s.g.), organy gminy mogą wydawać przepisy w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nie ulega wątpliwości, że przepis ten zawiera delegację ustawową do ustanowienia aktu prawa miejscowego obejmującego zasady oraz tryb korzystania z gminnego obiektu użyteczności publicznej.
Wydanie aktu prawa miejscowego na wskazanej podstawie polega na wprowadzeniu do porządku prawnego nowych przepisów, które albo w ogóle nie mają odpowiednika w przepisach już obowiązujących, albo nie istnieją przepisy uszczegółowiające zakres regulacji w ramach ustawowych upoważnień (zob. wyrok NSA z 14 maja 2015 r., sygn. II OSK 862/15).
Podstawa prawna do regulowania zasad i trybu korzystania z gminnych urządzeń użyteczności publicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta