Planowanie przestrzenne czekają istotne zmiany
Zakłada się, że pięć lat ma wystarczyć na przeprowadzenie wszelkich procedur wymaganych do rozpoczęcia inwestycji w oparciu o pozwolenie na budowę, nawet w przypadku tych dużych.
Pod koniec marca do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on istotne zmiany w decyzjach o warunkach zabudowy, które mają się przyczynić do ograniczenia chaosu urbanistycznego przez przyznanie gminom większego wpływu na to, gdzie może rozwijać się zabudowa.
Nie wszędzie warunki zabudowy
Jednym z głównych założeń reformy jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym, który w przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego. Decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z planem ogólnym. Stanowi to dużą zmianę w stosunku do aktualnego stanu, w którym studium nie jest wiążące przy wydawaniu warunków zabudowy.
Co więcej, ustalenia planu ogólnego będą decydowały o tym, na jakich obszarach będzie możliwe uzyskanie warunków zabudowy. Nowelizacja przewiduje bowiem, że wydanie decyzji jest dopuszczalne jedynie, gdy teren jest położony na obszarze uzupełnienia zabudowy.
Obszary uzupełnienia zabudowy wyznacza natomiast gmina w planie ogólnym. Sposób ich wyznaczania zostanie uregulowany w rozporządzeniu do ustawy.
Projekt rozporządzenia zakłada określanie zgrupowań nie mniej niż pięciu budynków, w których odległość między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta