Zwrot wpłaty nienależnej do PPK to dodatkowe obowiązki
Gdy instytucja finansowa odda wpłatę nienależną do pracowniczego planu kapitałowego, pracodawca musi skorygować wykazane wcześniej koszty uzyskania przychodów, a czasem też zapłacić podatek dochodowy.
Gdy wpłaty do PPK okazały się nienależne (np. uczestnik PPK złożył podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a mimo to podmiot ten obliczył, pobrał i dokonał tych wpłat) i doszło do zwrotu środków pochodzących z tych wpłat, skutki podatkowe wynikające z takiego zwrotu – zarówno dla osoby zatrudnionej, jak i podmiotu zatrudniającego – zależą od tego, czy zwrot ten nastąpił w kwocie równej, niższej czy wyższej od nienależnych wpłat do PPK.
Zwrot równy wpłatom nienależnym…
Jeżeli zwrot następuje w kwocie równej nienależnie dokonanym wpłatom (np. nie zostały nabyte jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego/ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego albo wpłaty nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego):
1. zwrot otrzymany przez uczestnika PPK – do wysokości uprzednio pobranej z jego środków przez podmiot zatrudniający, tytułem wpłat finansowanych przez uczestnika PPK – nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT (niezależnie, czy uczestnik PPK otrzymał zwróconą kwotę bezpośrednio od instytucji finansowej, czy za pośrednictwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta