Moc ożywiania przestrzeni i potencjał inwestycyjny
SZTUKA | Szapocznikow, Abakanowicz, Mitoraj to najgorętsze nazwiska na naszym rynku rzeźby
Największy udział w obrotach na polskim rynku sztuki ma malarstwo. Ale wielu kolekcjonerów interesuje się także rzeźbą. Według ekspertów ten segment rynku sztuki ma autentyczny potencjał.
Świadczy o tym choćby aukcja w Desa Unicum „Rzeźba i formy przestrzenne” z 13 kwietnia 2023 r. Zgromadzono na niej ponad 70 prac ze sztuki dawnej, współczesnej i najnowszej. Obroty wyniosły 5440 tys. zł.
Natalia Kowalek, doradca klienta w departamencie sprzedaży Desa Unicum podkreśla, że takie aukcje są przygotowywane cyklicznie, dwa razy do roku.
– Aukcja jest zwykle wydarzeniem na polskim rynku, ponieważ padają na niej rekordy cenowe – mówi Natalia Kowalek. – Jesteśmy pionierami w organizowaniu aukcji poświęconej wyłącznie rzeźbie. Korzystając z tego, że pozycja rzeźby na naszym rynku jest solidna, uznaliśmy, że warto ją wyodrębnić. Widać, że takie aukcje są potrzebne, bo zainteresowanie nimi zawsze jest duże.
Wielkie nazwiska
Nic dziwnego. Na aukcjach pojawiają się wyjątkowe dzieła. Na tej kwietniowej były prace m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Igora Mitoraja, a ze sztuki dawnej – Augusta Zamoyskiego i Xawerego Dunikowskiego.
Dzieło Aliny Szapocznikow „Lampe-bouche I (Usta iluminowane I)" z żywicy poliestrowej z 1967 r. – wielka rzadkość na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta