Doręczenie pozwu przedsiębiorcy wciąż trudne
Mimo nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która miała pomóc osobom próbującym pozwać „ukrywającego się” przedsiębiorcę, powodowi nadal mogą pozostać dotychczasowe opcje.
Zmiany wprowadzone ustawą z 9 marca 2023 r. (DzU poz. 614) mają wejść w życie 1 lipca 2023 r. Już teraz wielu profesjonalnych pełnomocników zastanawia się jednak, czy nowelizacja ma szansę rzeczywiście się sprawdzić i pomóc doprowadzić sprawy sądowe do oczekiwanego przez ich klientów rozstrzygnięcia.
Może się to okazać bardzo ważne w przypadku sporów z przedsiębiorcami, których adres działalności gospodarczej widniejący w oficjalnym rejestrze (CEIDG) okazuje się być fikcyjny, a przedsiębiorca przysłowiowo „rozpłynął się w powietrzu”, nie zawieszając przy tym swojej działalności, która „na papierze” widnieje jako aktywna.
Jak jest obecnie
Po ostatniej nowelizacji z listopada 2019 r. stan prawny wygląda w ten sposób, że jeśli nie udaje się doręczyć przedsiębiorcy jednoosobowemu pozwu pod adresem ujawnionym w rejestrze (CEIDG), to przewodniczący sądu, na podstawie art. 1391 § 1 k.p.c., zawiadamia o tym powoda (ewentualnie jego pełnomocnika). Przesyła mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązuje do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.
Przepis art. 1391 §...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta