Podstawa opodatkowania, stawka i obowiązek podatkowy
W zakresie metrażu, ustalania powierzchni, w orzecznictwie podniesiono, że organy podatkowe, ustalając wymiar podatku od nieruchomości, są w tym zakresie bezwzględnie związane treścią ewidencji gruntów i budynków.
Podatek od nieruchomości, jak zauważył Trybunał Konstytucyjny, jest podatkiem od posiadania majątku. Nie można zaaprobować takiej wykładni, według której określenie podstawy opodatkowania następowałoby na podstawie aktów wykonawczych.
Normowanie obowiązków podatkowych należy do wyłączności ustawy, co wywodzi się z wyłączności ustawowej we wszystkich sprawach dotyczących regulacji obowiązków obywateli wobec państwa. Oceny tej nie zmienia to, że jest to obowiązek wobec gminy. Gmina w stosunku do podatnika występuje jako podmiot publiczny wyposażony we władztwo publicznoprawne, a z zasady wyłączności ustawy wynika to, iż ustawa nie powinna powierzać aktom wykonawczym takich treści, które określają konstrukcję podatku, w tym podmiot, przedmiot, podstawę opodatkowania i stawki (uchwała TK z 15 maja 1996 r., sygn. W 2/96, z odwołaniem się do uchwały TK z 6 września 1995 r., sygn. W 20/94, orzeczenia TK z 19 października 1988 r., sygn. Uw 4/88).
Sytuacja materialna
Naczelny Sąd Administracyjny nadal przypomina również, że podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy, a jego pobór zależny jest od faktu posiadania nieruchomości, zaś obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje bez względu na sposób, w jaki jest ona wykorzystywana, i bez względu na sytuację materialną podatnika, np. nie ma znaczenia fakt, iż podatnik nie osiągnął dochodów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta