Zasadność kary dla radia musi ocenić sąd
Przewodniczący KRRiT ukarał TOK FM za porównanie książki do podręcznika dla nazistów. Jednak ochrona godności autora nie jest rolą tego organu.
Kontrowersyjne zdanie padło podczas audycji „Pierwsze śniadanie w TOK-u” 7 czerwca 2022 r. Dziennikarz ją prowadzący stwierdził, że podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego „czyta się jak podręcznik – przepraszam za to porównanie – dla Hitlerjugend chwilami, nie wszędzie”. W piątek 28 kwietnia decyzją przewodniczącego Rady nałożono na stację 80 tys. zł kary. Według Macieja Świrskiego: w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II wojny światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie. Podstawą kary był art. 53 w związku z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, ten drugi przepis zabrania, by audycje promowały działania sprzeczne z prawem, polską racją stanu, moralnością i dobrem społecznym. Ponadto nie mogą one nawoływać do nienawiści, przemocy lub dyskryminacji, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta