Przeciwdziałanie przemocy ma wyglądać inaczej
Zmieni się sposób funkcjonowania, skład oraz organizacja pracy zespołów interdyscyplinarnych, w ramach których gminy realizują obowiązek przeciwdziałania przemocy domowej.
Jeszcze w listopadzie 2022 r. do Sejmu wpłynął ważny projekt zmian do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 15 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ww. nowelizację. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony osobom, których dotyka przemoc domowa. Nowelizacja opublikowane została 21 marca ( DzU z 2023 r., poz. 535) i większość jej przepisów zacznie obowiązywać od 21 czerwca.
Podstawową zmianą, jaką wprowadza ustawa z 9 marca 2023 r., jest zmiana pojęcia przemocy. Ustawodawca zastąpił pojęcie „przemocy w rodzinie” pojęciem „przemocy domowej”. Co to oznacza w praktyce? Dotychczasowa regulacja dotyczyła wyłącznie stosowania „przemocy w rodzinie”, co mogło wykluczać z zakresu stosowania ustawy osoby pozostające w nieformalnych związkach. Praktyka wskazuje jednak, że do przemocy dochodzi nie tylko na gruncie „sformalizowanej rodziny”. Obecnie zakresem ochrony objęci zostaną także np. byli małżonkowie. Do dotychczasowej definicji przemocy w rodzinie dodano także przemoc o charakterze ekonomicznym oraz cyberprzemoc.
Osoba doznająca przemocy i stosująca ją
Redefinicji uległo także pojęcie „członka rodziny”,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta