Polskie finanse publiczne bez bezpiecznika
Rząd chce wyłączyć z reguły fiskalnej wydatki na obronność. To całkowite rozmontowanie zasad bezpieczeństwa – ostrzegają eksperci. Zapowiadana konsolidacja budżetu też może okazać się pozorna.
W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023–2026 rząd zapisał kontynuację reformy ram budżetowych w Polsce. Co do zasady zmiany mają być zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej co do transparentności i efektywności finansów publicznych w Polsce i mają spełniać wymogi tzw. kamieni milowych z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak według ekspertów trudno je uznać za rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo fiskalne państwa.
Ryzyko ostrych cięć
Jedna z najważniejszych zmian ma dotyczyć stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), która z założenia ma stanowić swoisty bezpiecznik przed nadmiernym wzrostem wydatków państwa. Z zapisów Wieloletniego Planu Finansowego Państwa wynika, że rząd rozważa wyłączenie z tej reguły wydatków militarnych względem krajów UE i NATO.
Uzasadnieniem ma być fakt, że rozbudowa potencjału obronnego Polski wymaga ponadprzeciętnych nakładów, na które obecny kształt SRW nie pozwalałby bez zmniejszenia wydatków na inne obszary. – Brak zmiany spowodowałby głęboką, skokową konsolidację, zagrażającą stabilności makroekonomicznej – wyjaśnia resort finansów.
Chodzi o wielkie kwoty – wydatki na wojsko mają wzrosnąć od minimum 3 do nawet 5 proc. PKB,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta