Kłopoty z interpretacją okresu wykluczenia wykonawcy
Czynność wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego stanowi jedną z najważniejszych czynności w trakcie postępowania.
Zaistnienie w stosunku do wykonawcy przesłanki wykluczenia eliminuje go z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a jego oferta podlega odrzuceniu (art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 1710 z zm. – p.z.p.).
Okoliczności stanowiące przesłanki wykluczenia z postępowania mają bardzo zróżnicowany charakter, ale wspólnym ich mianownikiem jest nałożenie na wykonawcę sankcji w postaci eliminacji z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z niepożądaną sytuacją prawną lub faktyczną, w której się znalazł.
Jako przepisy o charakterze sankcyjnym, postanowienia p.z.p. normujące przesłanki wykluczenia z postępowania mają ograniczony czasowo zakres zastosowania.
Czasowe ograniczenie
Nieograniczony zakres działania przesłanki byłby sprzeczny z zasadą proporcjonalności, de facto bezterminowo eliminując wykonawców z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Interpretacja uregulowań p.z.p. odnoszących się do czasu trwania obowiązku wykluczenia z postępowania ma zatem ogromne znaczenie praktyczne dla praktyki obrotu prawnego poddanego regulacjom zamówień publicznych.
Czasokres wykluczenia wykonawców z postępowania z uwagi na zaistnienie w stosunku do nich przesłanek wykluczenia (opisanych w art. 108 ust. 1 p.z.p. oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta