Ustawodawca dopuścił podwójną korzyść
Od 1 stycznia 2022 r. koszty kwalifikowane mogą być odliczane od dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale jednocześnie nadal możliwe jest ich odliczenie od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.
We wrześniu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT w zakresie ustalenia, czy może stosować ulgę B+R w powiązaniu z preferencją IP Box. Wskazała przy tym konkretny schemat rozliczenia. Chciała wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych wykazywać jako koszty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, z których dochody są opodatkowane preferencyjną 5 proc. stawką CIT, czyli IP Box. Zaznaczyła jednak, że same wydatki z tytułu prac badawczo-rozwojowych nie zostaną wykazane przez jako koszty z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, uzyskiwanych w tych samych okresach w roku podatkowym, co przychody opodatkowane na zasadzie IP Box. W związku z tym z poniesionych w roku podatkowym wydatków na działalność badawczo-rozwojową, spółka chciała rozliczyć ulgę B+R w ramach dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.
Inaczej mówiąc zdaniem firmy co do zasady dopuszczalne jest skorzystanie w jednym roku podatkowym z ulgi B+R i z preferencji IP Box.
Fiskus takiej możliwości się nie dopatrzył. Zauważył, że do końca 2021 r. ulga B+R nie podlegała uwzględnieniu w obliczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta