Przesłuchanie w trakcie kontroli – o czym trzeba pamiętać
Obecny czas kryzysu sprzyja aktywności organów podatkowych oraz organów ścigania do przeprowadzania kontroli i wszczynania odpowiednich postępowań. Dlatego warto przygotować się na okoliczność bycia przesłuchiwanym w postępowaniu prowadzonym przez organy podatkowe lub organy ścigania.
Z przesłuchaniem w kontekście prawa podatkowego możemy mieć do czynienia zarówno w trakcie kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej, jak i w trakcie postępowania podatkowego (np. wszczętego na skutek kontroli), a także w ramach postępowania karnego skarbowego.
Choć poszczególne przepisy dotyczące zasad przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadka mogą się różnić w zależności od rodzaju kontroli czy postępowania, to zasady zachowania się przez przesłuchanego i sposób uczestnictwa w przesłuchaniu jest uniwersalny dla tych procedur.
W szczególności warto przyswoić sobie prawa przesłuchiwanego. Co do zasady, świadek nie może odmówić składania zeznań, ale istnieją przepisy modyfikujące tę zasadę. Ponadto, po stronie organu przesłuchującego występuje szereg obowiązków, chociażby w zakresie zawiadomień czy sporządzania protokołu. Aby przygotować się do przesłuchania, warto również wiedzieć jak może ono przebiegać, a także zapoznać się z rekomendacjami co do sposobu zachowania w jego trakcie (w tym co do zakresu składanych zeznań).
Prawa przesłuchiwanego
W procedurach podatkowych organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby (świadków) do złożenia wyjaśnień lub zeznań.
Co do zasady, przesłuchanie powinno odbyć się na obszarze województwa, w którym wezwany zamieszkuje lub przebywa. W przypadku gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta