SN pyta TSUE o status ławników SN
Czy skład Sądu Najwyższego z udziałem czynnika społecznego można uznać za sąd w rozumieniu traktatowym? Chce to wiedzieć sędzia jednej z nowych izb.
To pytanie prejudycjalne zadał Trybunałowi Sprawiedliwości UE Paweł Księżak z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Społeczni orzecznicy
Rozpatrując typową skargę nadzwyczajną w sprawie rozliczenia kredytu we frankach, w szczególności nieuwzględnienia ich konsumenckiej ochrony, sędzia Księżak skierował do TSUE pytanie o status ławników w świetle prawa unijnego.
Pyta, czy art. 19 ust. 1 traktatu o Unii w związku z art. 47 akapit drugi Karty praw podstawowych UE sprzeciwia się przepisom polskim, przewidującym, że sąd ostatniej instancji (SN) rozpoznaje skargę nadzwyczajną w składzie obejmującym ławnika SN. Ten bowiem został powołany bezpośrednio przez władzę ustawodawczą, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta