Środki trwałe w budowie – pułapki przy prawidłowym ustaleniu wartości
Właściwe ustalenie wartości składnika majątku w trakcie przygotowywania do przyjęcia i użytkowania wpływa na odpisy amortyzacyjne, a tym samym na wysokość kosztów rachunkowych oraz podatkowych.
Prawo bilansowe nie zawiera katalogu kosztów podlegających zaliczeniu do kosztów wytworzenia środka trwałego, natomiast przedstawia ogólne zasady jego ustalania. Za koszt wytworzenia środka trwałego przyjmuje się ogół kosztów bezpośrednio i pośrednio związanych z jego budową. Zalicza się do niego wyłącznie koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z jego wytworzeniem. Oznacza to, że nie będziemy mogli zaliczyć tutaj np. kosztów działań marketingowych, ponieważ nie pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z budowanym środkiem trwałym.
Realizując środki trwałe w budowie, należy zwracać uwagę m.in. na:
1) przyjęcie właściwego momentu rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, gdyż decyduje to o możliwości zaliczenia nakładów do środków trwałych w budowie,
2) prawidłową wycenę środków trwałych w budowie (określenie kosztów zwiększających wartość początkową środka trwałego w trakcie jego budowy i niezwiększających tej wartości),
3) właściwe źródła finansowania inwestycji,
4) poprawną ewidencję operacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta