Temperatura rynku rośnie
Cieszy odbicie sprzedaży nowych lokali, jednak brakuje długofalowej polityki mieszkaniowej.
Rynek pierwotny dalej żwawo odbija, bezpieczny kredyt wchodzi w życie, ale polityki mieszkaniowej jak nie było, tak nie ma. Panelem o perspektywach mieszkaniówki – „Między prawem a towarem” – otworzyliśmy tegoroczną edycję Real Estate Impactor.
Jaka rola państwa
Rok wyborczy to kolejne programy i propozycje wspierające własność zamiast rozwijania najmu z umiarkowanymi czynszami: taki sens ma bezpieczny kredyt, a zarzucony projekt Mieszkanie+ czy obecnie społeczne inicjatywy mieszkaniowe eksponują opcję najmu z dojściem do własności.
Hanna Milewska-Wilk, specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, powołała się na raport Warszawskiego Instytutu Bankowości, z którego wynika, że nawet jeśli kredyt miałby nie być oprocentowany i kosztem byłaby tylko prowizja banku, to i tak 35–40 proc. gospodarstw domowych nigdy nie będzie stać na pożyczkę – dlatego nie da się robić polityki mieszkaniowej, oferując wyłącznie kredyty ze wsparciem. – Państwo powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta