Przyczyny odwołania ze stanowiska kierowniczego w szkole
W orzecznictwie sądów dominuje pogląd, że nie każde naruszenie prawa przez dyrektora (wicedyrektora) szkoły uzasadnia jego odwołanie w trybie nadzwyczajnym zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa oświatowego.
Nauczanie i wychowanie – jak chciał tego ustawodawca w 1991 r. w ustawie o systemie oświaty, a później w 2016 r. w ustawie – Prawo oświatowe: respektując chrześcijański system wartości – za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.
Preambuła i rzeczywistość
Tak brzmi preambuła ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (DzU z 2023 r., poz. 900; dalej: prawo oświatowe) i chociaż treści w niej zawarte wydają się być w większości oczywiste, to jednak orzecznictwo pokazuje, że rzeczywistość bywa czasami zaprzeczeniem tych wartości.
Ustawodawca w art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa oświatowego uprawnił organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, w przypadkach szczególnie uzasadnionych do odwołania z takiego stanowiska w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Z obowiązującego systemu powoływania dyrektorów szkół wynika wola ustawodawcy zapewnienia cech trwałości stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta