Ciemne chmury nad tempem rozwoju gospodarczego
Mechanizmy, które napędzały nasz rozwój przez ostatnich 30 lat, już się wyczerpały. Potrzebne są nowe recepty, żebyśmy mogli utrzymać szybki wzrost – mówi prof. SGH Andrzej Rzońca z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
TEP rusza z cyklem debat na istotne dla gospodarki tematy. Moment startu, przed wyborami parlamentarnymi, nie jest przypadkowy?
TEP jest organizacją apolityczną, aktywną niezależnie od kalendarza politycznego. Do najważniejszych zadań Towarzystwa należy edukacja publiczna w dziedzinie ekonomii w różnych jej formach, w tym przez organizowanie debat. Niemniej przed wyborami są szczególnie duże szanse, że debaty te zostaną zauważone, tym bardziej że problemy, które podnosimy, mają swoją wagę.
Jakie najważniejsze wyzwania zdiagnozowaliście?
Debaty będą toczyły się wokół kwestii wiążących się z najistotniejszym tematem w ekonomii, czyli wzrostem gospodarczym. To zagadnienie najważniejsze także z perspektywy zwykłych ludzi, ponieważ wzrost gospodarczy jest jedynym, potencjalnie niewyczerpywalnym źródłem poprawy ich warunków życia. Dotyczy to w szczególności ludzi biednych, bo ich jakość życia jest dużo silniej uzależniona niż jakość życia bogatych od tego, czy kraj jest biedny czy zamożny.
Wzrost gospodarczy jest też bardzo ważny dla mobilności społecznej, choć o tym rzadziej się mówi. Jego głównym źródłem jest tzw. kreatywna destrukcja. Wiąże się ona z powstawaniem nowych firm, z nowymi pomysłami, pozwalającymi wytwarzać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta