Istotne i nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego
Możliwe jest zaakceptowanie odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego tylko wtedy, gdy nie został jeszcze zakończony proces budowlany – inwestycja nie została wybudowana. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że kwestia „istotności odstąpienia” pozostawiona została uznaniu administracyjnemu.
Zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu albo wojewodę).
W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32–35 p.b. dotyczące m.in. warunków wydania pozwolenia na budowę, zakresu przedmiotowego pozwolenia na budowę, załączników do wniosku o pozwolenie na budowę, projektu budowlanego, sprawdzenia projektu, stosuje się odpowiednio do zakresu dokonywanej zmiany (art. 36a ust. 3 p.b.).
Kiedy to jest możliwe
Zakres odstąpienia reguluje art. 36a ust. 5 p.b. Możliwe jest zaakceptowanie odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego jedynie wtedy, gdy nie został jeszcze zakończony proces budowlany – inwestycja nie została wybudowana. Możliwość zaakceptowania danego odstępstwa dotyczy więc zamierzonych, a nie już dokonanych odstępstw (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 3471/18).
Natomiast w art. 36a ust. 1a p.b. wskazano, że istotne odstąpienie od projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta