Nadchodzi WIRON. Firmy skorzystają?
Istnieje szansa, że biznes będzie mógł pożyczać pieniądze taniej niż obecnie. Jest ona tym większa, że przedsiębiorcy stają się dla banków bardziej atrakcyjnymi klientami niż konsumenci zaciągający kredyty hipoteczne.
Pekao jako pierwszy bank w Polsce przedstawił ofertę dla klientów firmowych opartą na stawce WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight; jest to indeks transakcyjny stosowany jako wskaźnik referencyjnej stopy procentowej). Zaproponował kredyt w rachunku bieżącym powiązany z depozytowym rachunkiem pomocniczym.
Takich ofert będzie przybywać, bo w ramach kompleksowej reformy wskaźników referencyjnych w Polsce dotychczasowy wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) zniknie od początku 2025 r. Stopniowo zastępuje go WIRON. Zgodnie z oczekiwaniami, w tym i przyszłym roku w zasadzie wszystkie nowe produkty oferowane przez banki będą już powiązane z WIRON. Co ta reforma oznacza dla firm?
WIRON niższy niż WIBOR
– Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze wydaje się pytanie o konsekwencje finansowe, czyli ile będą wynosić koszty pożyczania po zmianie wskaźników – zauważa Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. – Teoretycznie oprocentowanie kredytów z WIRON powinno być nieco niższe niż tych z WIBOR, ponieważ obecnie ten pierwszy wskaźnik jest niższy. Ale zobaczymy, jak to będzie wyglądać w praktyce. Ważna jest polityka kredytowa banków.
Na przykład w czwartek 6 lipca 2023 r. WIRON 1M Stopa Składana (to indeks wykorzystany w ofercie Pekao, tak będzie również w innych bankach) wynosił 5,9460 proc., WIBOR 3M – 6,9 proc., zaś WIBOR...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta