Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednoosobowi przedsiębiorcy zamykają biznes. Czy mają alternatywę?

14 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Monika Błońska

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z ogromnym ryzykiem wystąpienia wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które mogą powodować zagrożenie dla majątku przedsiębiorcy. Firmom nie pomagają też nowe, niekorzystne rozwiązania prawno-podatkowe. Przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań dla biznesu i dla siebie.

Ostatnie kilka lat dla biznesu to kumulacja czynników, które wymagają od polskich przedsiębiorców nieustannego dostosowywania się. Wprawdzie polska przedsiębiorczość znana jest z elastyczności, ale wszystko ma swoje granice i zdecydowanie lepiej byłoby jednak tę energię wykorzystywać na rozwój, a nie na wspomniane dostosowywanie się. Tymczasem najpierw była pandemia, potem Polski Ład, następnie wojna i znaczne podwyższenie kosztów prowadzenia działalności i inflacja, która uruchomiła konieczność zwiększenia wynagrodzeń.

Polskie firmy się zamykają – to fakt

Statystyka w zakresie firm rejestrowanych w Polsce pokazuje, że za dużo kryzysów naraz pokonuje nawet polską przedsiębiorczość. Obserwując dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można wysnuć wniosek, iż negatywne konsekwencje dotknęły osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. JDG). Liczba firm kończących i zawieszających działalność znacznie przewyższa liczbę nowo rejestrowanych lub odwieszanych działalności. W 2021 roku liczba aktywnych firm zmniejszyła się o ponad 18 tysięcy, a w 2022 roku już o prawie 76 tysięcy. W tym roku tendencja również jest spadkowa. Sytuację jeszcze bardziej pogarsza liczba firm zawieszonych, których w 2022 r. było prawie 350 tysięcy.

Na to wszystko nakładają się również minorowe nastroje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12621

Wydanie: 12621

Spis treści

Reklama

Zamów abonament