Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w refundacji są niekorzystne dla chorych

14 lipca 2023 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

W oderwaniu od kryteriów medycznych, minister będzie mógł obniżyć limit refundacji – ostrzega Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat partner w Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j.

Uważa pani, że nowelizacja ustawy refundacyjnej wprowadzi chaos. Dlaczego?

Ustawa miała wprowadzić przejrzystość. Implementowała dyrektywę 89/105. Ale w nowelizacji odchodzimy od unijnych zasad. Decyzje refundacyjne wynegocjowane z firmami farmaceutycznymi będzie można zmieniać z urzędu po ich wydaniu. Ustawa nie podaje, jakimi kryteriami będzie kierował się minister, dokonując tych zmian.

Co minister skoryguje w takiej decyzji?

Najważniejsze zmienne refundacyjne. W lekach aptecznych może zmieniać z urzędu grupy limitowe. Obniży więc dopłaty państwa, zakładając fikcyjnie, że refundacyjnie zamienne są leki o zbliżonych jedynie wskazaniach (a nie jak dotychczas tożsamych). To nie ma nic wspólnego z medycyną. W rezultacie w oderwaniu od kryteriów medycznych można będzie obniżyć limit refundacji, a więc przerzucić na pacjentów jeszcze większą część ceny leku. Oczywiście nie jest powiedziane, że z tych uprawnień ten czy inny minister...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12621

Wydanie: 12621

Spis treści

Reklama

Zamów abonament