Globalny wyścig na sztuczną inteligencję
Google rusza w Europie z Bardem, Elon Musk tworzy rywala dla ChatGPT firmy OpenAI, a są jeszcze Chiny ze swoimi botami. Rewolucja AI nabiera rozpędu, a wielki w niej udział mają Polacy.
Nad Wisłą zadebiutował właśnie Bard. To najpoważniejsza dziś konkurencja dla popularnego ChatGPT. Za tą technologią stoi Google, który – dodając możliwość rozmów w ponad 40 językach, konwersacji z botem w wersji audio i uruchamiając opcję załączania obrazów (można nie tylko przekazywać pytanie tekstowe, ale również podawać dane graficzne) – chce rozłożyć OpenAI na łopatki. Jednak na polu bitwy nie jest sam. Praktycznie wszyscy technologiczni giganci, widząc imponujący sukces ChatGPT, zdecydowali się ruszyć po kawałek rynkowego tortu. Zrobił to nawet Elon Musk, który wcześniej należał do największych krytyków obecnego boomu AI. Rusza właśnie z firmą xAI, która ma namieszać w branży.
Nadchodzi „polska” odpowiedź na ChatGPT
Wszystkie wspomniane projekty to przedsięwzięcia amerykańskie. Nie oznacza to jednak, że inne części świata przegrały bitwę o AI. Własne tzw. duże modele językowe (LLM – large language models) testuje chiński koncern internetowy Baidu. Niedawno firma pochwaliła się, że jej bot o nazwie Ernie przewyższył pod kilkoma względami najbardziej zaawansowaną wersję ChatGPT (bazującą na modelu GPT 4). W Pekinie nie dopuszczają scenariusza, by przegrać wyścig o rynek sztucznej inteligencji z Amerykanami. Stąd prace nad AI prowadzą również gigant e-commerce Alibaba (model TTQW) czy gamingowy potentat Tencent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta