Praktyki ograniczające konkurencję – ważne zmiany dla przedsiębiorców
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów umożliwia m.in. nałożenie kary na przedsiębiorcę dominującego, jeśli naruszenie ustawy popełnił przedsiębiorca od niego zależny. Prezes UOKiK może nałożyć karę pieniężną także na związki przedsiębiorców, jeśli naruszenie jest związane z działalnością ich członków. Zmienia się również sposób prowadzenia przeszukań w sprawach antymonopolowych.
20 maja 2023 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która wdrożyła dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. (ECN+). Jej celem jest nadanie organom ochrony konkurencji w państwach członkowskich większych uprawnień w celu skutecznego egzekwowania prawa konkurencji, co ma przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwego i transparentnego środowiska biznesowego.
Modyfikacje w ustalaniau kar pieniężnych
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza modyfikacje przede wszystkim w przepisach dotyczących odpowiedzialności za praktyki ograniczające konkurencję, procedury przeszukań i kontroli oraz sposobu wybierania Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK).
Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. sposobu ustalania kar pieniężnych. Maksymalna kara za udzielenie informacji wprowadzających w błąd, wynosząca do tej pory 50 milionów euro, zostanie zastąpiona procentowym odniesieniem do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta