Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trwa odliczanie przed poniedziałkiem

14 lipca 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska
Luka w systemie mrożenia cen energii na 2023 r. wynosi obecnie 6,3 mld zł. Rząd poszuka innych środków w ramach Funduszu Covid-19, aby załatać tę dziurę
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Luka w systemie mrożenia cen energii na 2023 r. wynosi obecnie 6,3 mld zł. Rząd poszuka innych środków w ramach Funduszu Covid-19, aby załatać tę dziurę
źródło: Rzeczpospolita

Decyzja w sprawie przedłużenia porozumienia zbożowego między Ukrainą a Rosją powinna zapaść w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin. Kreml nie traci żadnej okazji, by szantażować uczestników dialogu.

Obecnie obowiązujące porozumienie zbożowe przywróciło handel ukraińskim zbożem przez Morze Czarne, uspokoiło w zeszłym roku globalne rynki zbóż i żywności oraz pozwoliło Ukrainie zarabiać na produkcji zboża.

Na liście odbiorców ukraińskiego zboża są kraje, na których przychylności Kremlowi zależy – i zapewne te względy przesądziły o tym, że Moskwa dała się namówić na zbożowy kompromis. Ale wszystko ma swoją cenę i dziś Rosja podbija stawkę w tej grze. Utrzymanie wywozu zboża znad Dnepru po 17 lipca br. Kreml uzależnia od zrobienia wyłomu w sankcjach: chce odzyskać dostęp do systemu płatności międzynarodowych SWIFT.

UE i ONZ wahają się, co z tym fantem zrobić. Rynki zbóż czekają z kolei na ich decyzję. Ale nawet jeśli negocjacje rozbiją się o ten punkt – i porozumienie nie zostanie przedłużone – kryzys taki, jak rok temu, nam nie grozi.

Zegar tyka

Kreml wydaje się być o krok przed swoimi adwersarzami: szantażowanie zerwaniem porozumienia wydaje się skłaniać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12621

Wydanie: 12621

Spis treści

Reklama

Zamów abonament