Zmiany w PCC a najem instytucjonalny mieszkań
Biorąc pod uwagę modele funkcjonowania podmiotów na polskim rynku PRS, nowe przepisy o dodatkowym PCC nie powinny być dotkliwe dla tego sektora.
Epopeja o ograniczaniu hurtowych zakupów mieszkań – miejmy nadzieję – właśnie się zakończyła. 7 lipca poprawki Senatu do projektu ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw zostały odrzucone przez Sejm. To zaś oznacza, że do ich wejścia w życie wystarczy już tylko podpis prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw.
Intensywne rozmowy dotyczące sposobów rozwiązania aktualnych problemów rynku mieszkaniowego toczyły się już od ubiegłego roku. Inwestorzy – szczególnie działający w ramach raczkującego w Polsce rynku PRS (najem instytucjonalny mieszkań) – z obawami przyglądali się toczącym się dyskusjom i puszczanym w eter propozycjom. A warto podkreślić, że inwestorzy ci nie zajmują się spekulacjami, lecz przyczyniają się do stabilnego i zrównoważonego rozwoju rynku najmu w Polsce.
Poszczególne pomysły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta