Rośnie sprzedaż, ale i obawy
Klienci wrócili do biur deweloperów w I półroczu, „Bezpieczny kredyt 2 proc.” będzie katalizatorem w kolejnych kwartałach. Pytanie, czy popyt i podaż będą zrównoważone. To będzie determinowało ceny.
Szesnastu deweloperów związanych (w tym historycznie) z rynkiem kapitałowym w I połowie 2023 r. sprzedało niemal 11 tys. mieszkań. W tym sezonie nie było żadnych transakcji z inwestorami instytucjonalnymi z rynku PRS.
Wyraźna odwilż
W relacji do I połowy 2022 r. oznacza to wzrost o 14,1 proc., a wyłączywszy małą transakcję z funduszem PRS (55 mieszkań), o 14,7 proc. O skali poprawy rynku świadczy zestawienie z II połową 2022 r. W tym przypadku wzrost sięga 19 proc., ale wyłączywszy transakcje z inwestorami PRS – aż 43 proc. Dla kontrastu, wynik jest o 25 proc. słabszy od i półrocza 2021 r., które dla branży było absolutnie wyjątkowe.
W samym II kwartale br. deweloperzy znaleźli nabywców na 5919 lokali, o 34 proc. więcej niż rok wcześniej i o 17 proc. więcej kwartał do kwartału – rynek więc ewidentnie odżywa.
Zarówno w skali kwartału, jak i półrocza, wyniki poszczególnych firm w relacji rok do roku potrafią się mocno różnić. W skrócie – sprzedaż determinowana jest w dużym stopniu ofertą.
Warto pamiętać, że zestawienia nie należy traktować jako rankingu. Po pierwsze dlatego, że firmy nie ścigają się na liczbę sprzedanych lokali – dla spółek priorytetem są bowiem marże. Po drugie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta