Ukończenie wieku emerytalnego kończy okres ochrony
Pracownik, który osiągnął wiek emerytalny, nie podlega przepisom ochronnym przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Fakt ukończenia tego wieku nie może być jednak jedyną przyczyną rozwiązania umowy.
∑ Urodziłam się 17 listopada 1960 r. Miałam umowę na czas nieokreślony. Przepracowałam 40 lat. 28 grudnia 2022 r. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę, a świadectwo pracy otrzymałam 31 marca 2023 r. Czy to było zgodne z prawem? Czy mam szansę w sądzie pracy? – pyta czytelniczka.
Kodeks pracy zawiera przepisy ustanawiające ochronę osób w wieku przedemerytalnym. Zgodnie z dyspozycją art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego ochrona przed wypowiedzeniem stosunku pracy przestaje obowiązywać.
Utrata szczególnej ochrony
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lipca 2003 r. (I PK 305/02), w którym stwierdził, że prawo pracy wiąże z osiągnięciem wieku emerytalnego określone konsekwencje prawne. Do najistotniejszych należy utrata prawa do przewidzianej w art. 39 k.p. szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Pracownik nie ma obowiązku przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia uprawnień emerytalnych i do niego zasadniczo należy wybór między kontynuowaniem zatrudnienia a statusem emeryta. Także pracodawca nie ma – co do zasady – obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta