Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukończenie wieku emerytalnego kończy okres ochrony

17 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Pracownik, który osiągnął wiek emerytalny, nie podlega przepisom ochronnym przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Fakt ukończenia tego wieku nie może być jednak jedyną przyczyną rozwiązania umowy.

∑ Urodziłam się 17 listopada 1960 r. Miałam umowę na czas nieokreślony. Przepracowałam 40 lat. 28 grudnia 2022 r. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę, a świadectwo pracy otrzymałam 31 marca 2023 r. Czy to było zgodne z prawem? Czy mam szansę w sądzie pracy? – pyta czytelniczka.

Kodeks pracy zawiera przepisy ustanawiające ochronę osób w wieku przedemerytalnym. Zgodnie z dyspozycją art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego ochrona przed wypowiedzeniem stosunku pracy przestaje obowiązywać.

Utrata szczególnej ochrony

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lipca 2003 r. (I PK 305/02), w którym stwierdził, że prawo pracy wiąże z osiągnięciem wieku emerytalnego określone konsekwencje prawne. Do najistotniejszych należy utrata prawa do przewidzianej w art. 39 k.p. szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Pracownik nie ma obowiązku przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia uprawnień emerytalnych i do niego zasadniczo należy wybór między kontynuowaniem zatrudnienia a statusem emeryta. Także pracodawca nie ma – co do zasady – obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament