Praca zdalna: dokumenty w aktach osobowych
Jeśli pracodawca prowadzi akta osobowe w formie papierowej, powinien załączać do nich wydruki dokumentów dotyczących pracy zdalnej sporządzonych w formie elektronicznej.
7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy kodeksu pracy o pracy zdalnej. Zmienione zostały również przepisy rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotychczasowy katalog dokumentów z części B akt osobowych został rozszerzony o dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej. Na skutek tej zmiany każdy pracodawca, który decyduje się obecnie na stosowanie pracy zdalnej, jest zobowiązany do odpowiedniego zabezpieczenia i archiwizowania w aktach osobowych pracownika dokumentacji z tym związanej.
Zawartość teczki
Jak wynika z przepisów rozporządzenia, obowiązkiem pracodawcy jest przechowywanie dokumentów dotyczących wykonywania pracy zdalnej. Przepisy prawa nie doprecyzowują jednak, które dokumenty należy zaliczać do tej kategorii.
Wobec braku wyraźnej regulacji należy przyjąć, że chodzi o wszelkie dokumenty, o których mowa w przepisach kodeksu pracy regulujących pracę zdalną. Będzie to m.in.:
∑ polecenie pracodawcy wykonywania pracy zdalnej,
∑ odwołanie takiego polecenia,
∑ wniosek pracownika o pracę zdalną,
∑ porozumienie z pracownikiem dotyczące pracy zdalnej,
∑ wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta