Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała giełda boryka się z dużymi wyzwaniami

17 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Ład korporacyjny na NewConnect nadal szwankuje, ale widać pewną poprawę. Czy rynek wróci do łask inwestorów?

Za dwa lata NewConnect będzie obchodził swoje 18. urodziny. Od momentu uruchomienia tego parkietu sytuacja na krajowym rynku kapitałowym mocno się zmieniła.

– Obecnie dużym wyzwaniem jest utrzymanie konkurencyjności rynku głównego GPW, a co dopiero mówić o NewConnect. Naszkicowany po okresie transformacji model wprowadzania na giełdę liderów polskiej gospodarki od lat nie działa tak, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli – komentuje Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Wynikowa kumulacja

Na NewConnect notowanych jest teraz 359 spółek. Dobrym testem na sprawdzenie ich ładu korporacyjnego jest publikacja raportów okresowych. Tu niestety nadal widać problemy: zarówno w zakresie jakości danych, jak i terminu publikacji. Większość firm czeka na ostatnią chwilę. Najnowsze dane potwierdzają to zjawisko. W ostatnim możliwym dniu – czyli 14 sierpnia – na rynek trafiło niemal 170 sprawozdań finansowych za zeszły kwartał. To o ponad jedną trzecią więcej niż średnia z lat 2021–2022. Ale mniej niż w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament