Bałtyk coraz cieplejszy i to jest zła wiadomość
Urlopowicze, którzy wybrali się nad polskie morze w pierwszej połowie sierpnia, mogą w to nie uwierzyć: Bałtyk wyraźnie się ociepla. I to szybciej niż cała Ziemia.
Cieplejsze wody niekoniecznie oznaczają większy komfort kąpieli. Wprost przeciwnie. Częściej niż dotychczas będziemy słyszeć o zakwitach sinic i glonów. Mogą one powodować zatrucia ludzi i zwierząt żyjących w Bałtyku.
Czy można temu zapobiec? Można, ale z każdym dniem staje się to trudniejsze.
Spadek zasolenia
Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 st. C/dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej ziemi szacowanego na 0,05 st. C, wynika z badań Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska. Według prognoz Instytutu, których autorem jest geograf i hydrolog Michał Marcinkowski, temperatura powietrza w regionie Morza Bałtyckiego będzie nadal wzrastać i to w szybkim tempie – w XXI wieku ma to być 3–5 st. C.
Największe ocieplenie prognozowane jest zimą na północy i wschodzie zlewiska, latem w jego południowej części. To z kolei może spowodować wydłużenie okresu wegetacyjnego do końca wieku o 20–50 dni na północy zlewiska i 30–90 dni na południu. Zmieni się także intensywność opadów. Nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta