Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo urlop rodzicielski na nowych zasadach

17 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | ANETA WALAS

Gdy dziecko urodziło się 26 kwietnia 2023 r. lub później, jego rodzice mogą dzielić się uprawnieniami według nowych reguł. A brak ubezpieczenia matki nie odbiera już  ojcu prawa do urlopu.

∑ Czy przysługuje mi, jako ojcu dziecka, albo mojej żonie (matka dziecka) dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego w sytuacji, gdy żona w okresie od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w wymiarze 52 tyg. (20 – macierzyński i 32 – rodzicielski). Co w sytuacji, gdy żona obecnie jest w trzecim miesiącu ciąży i nie jest w zatrudnieniu (nie podlega ubezpieczeniu)? Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu rodzicielskiego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracownik może wystąpić o część urlopu rodzicielskiego nieobejmującą pełnych tygodni? Czy ojciec dziecka korzystający z 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego może go przerwać w dowolnym czasie? – pyta czytelnik.

Prawo do urlopu rodzicielskiego uregulowane jest w art. 1821a i następnych kodeksu pracy. Stanowią one, że pracownicy – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

∑ 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,

∑ 43 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Natomiast pracownicy – rodzice dziecka posiadającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament