Propozycja zmiany warunków pracy wymaga precyzji
Jeżeli treść wypowiedzenia zmieniającego nie pozwala ustalić, jakie nowe warunki zatrudnienia proponuje pracownikowi pracodawca, nie dochodzi do skutecznego dokonania tego wypowiedzenia.
Pracodawca decydując się na złożenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy musi dobrze przygotować jego treść, a w szczególności konkretnie określić jego przyczynę oraz proponowane nowe warunki pracy. Zaniedbanie tego obowiązku może bowiem mieć przykre konsekwencje w razie złożenia przez pracownika odwołania do sądu.
Wymogi formalne
Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy regulujące wypowiedzenie rozwiązujące umowę o pracę (art. 42 § 1 k.p.). Wypowiedzenie zmieniające musi zatem zawierać wskazanie przyczyny uzasadniającej jego dokonanie. Stanowi to jeden z podstawowych warunków formalnych wypowiedzenia. Przy czym wskazanie tej przyczyny musi być zgodne z prawdą oraz konkretne.
Obowiązek ujawnienia przyczyny wypowiedzenia ma na celu umożliwienie pracownikowi obrony przed dokonanym wypowiedzeniem przed sądem pracy. Brak zaś wskazania konkretnej przyczyny wypowiedzenia może skutkować – w razie wniesienia przez pracownika powództwa do sądu pracy – uwzględnieniem tego powództwa i uznaniem przez sąd wypowiedzenia za bezskuteczne, przywróceniem pracownika do pracy na dotychczasowych zasadach lub zasądzeniem na jego rzecz odszkodowania. Zatem przygotowując wypowiedzenie zmieniające warto podać, jakie konkretnie okoliczności były podstawą decyzji pracodawcy, aby uniknąć później zarzutu braku konkretności wypowiedzenia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta