Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie jednego zadłużenia możliwe tylko jedno postępowanie

17 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Jeżeli ZUS prowadzi egzekucję należności z tytułu składek, nie powinien wnioskować w postępowaniu karnym o nałożenie na płatnika obowiązku naprawienia szkody.

∑ ZUS spowodował wszczęcie postępowania karnego o niepłacenie składek – prowadzę indywidualną działalność. ZUS prowadzi równolegle egzekucję składek, a w sprawie karnej dodatkowo wnioskuje o naprawienie szkody. Czy to legalne? – pyta czytelnik.

Roszczenie ZUS zostało już stwierdzono orzeczeniem (następnie tytułem wykonawczym), który podlega egzekwowaniu w toku postępowania egzekucyjnego. W konsekwencji ZUS może prowadzić postępowanie egzekucyjne, ale nie może wnioskować w postępowaniu karnym o nałożenie na płatnika obowiązku naprawienia szkody. Jednak możliwe, że w tym postępowaniu płatnik poniesie odpowiedzialność, co może skutkować np. wymierzeniem grzywny za niepłacenie składek.

Zobowiązania składkowe

Z kontekstu zapytania wynika, że ZUS prowadzi już postępowanie egzekucyjne w odniesieniu do zaległości składkowych płatnika. Zapewne więc został wystawiony tytuł wykonawczy na zaległość główną, co spowodowało naliczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament