Latem mniej plaży, a więcej fiordów
Konsekwencje globalnego ocieplenia klimatu mocno wpływają na region Morza Śródziemnego i uderzają w turystykę, jedno z głównych źródeł dochodów krajów południa kontynentu.
Szalejące pożary, ekstremalne fale upałów i inne anomalia pogodowe zmusiły w tym roku dziesiątki tysięcy turystów do zmiany planów wakacyjnych. Osoby odwiedzające kraje śródziemnomorskie tego lata wyjątkowo boleśnie odczuły skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Jak się szacuje, 20 tys. osób zostało ewakuowanych w wyniku pożarów na greckich wyspach Rodos, Krecie i Korfu, ogień trawił również kilka regionów we Włoszech oraz Portugalii, szereg krajów zmagało się z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Według opinii naukowców to jedynie zapowiedź nadchodzących problemów. Zgodnie ze stanowiskiem World Weather Attribution wyjątkowo silne fale upałów na północnej półkuli nie wydarzyłyby się bez „absolutnie przytłaczającej” roli kryzysu klimatycznego.
Południe Europy i średnia globalna
Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu autorstwa naukowców z Centrum Badań Klimatu i Atmosfery Cypryjskiego Instytutu oraz Instytutu Chemii Maxa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta