Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z PPK nie jest bezterminowe

17 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Gdy podmiot utraci status mikroprzedsiębiorcy, musi uruchomić PPK. Tak samo będzie, gdy posiada ten status, ale choć jedna z osób zatrudnionych zadeklaruje mu, że chce zostać uczestnikiem PPK.

Przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych nie stosuje do mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w ustawie – Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Chodzi tu o osoby zatrudnione, które nie ukończyły 55. roku życia. Osoby, które osiągnęły ten wiek, ale nie mają jeszcze 70 lat, są bowiem „zapisywane” do PPK wyłącznie na swój wniosek (osób mających ukończone 70 lat nie można już „zapisać” do programu). Oznacza to, że osoba zatrudniona w wieku 55+, która nie chce zostać uczestnikiem PPK, nie musi podejmować żadnych czynności (nie składa w tym celu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK; wystarczy, że nie złoży wniosku o zawarcie – w jej imieniu i na jej rzecz – umowy o prowadzenie PPK).

Ważne!

Osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK są nie tylko pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), ale także np. zleceniobiorcy podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mikroprzedsiębiorca ma obowiązek uruchomić PPK, jeśli choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament