Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna o czas widza wchodzi w nową fazę

17 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Urszula Zielińska
źródło: Rzeczpospolita

Linearna telewizja ma coraz większy kłopot: widzowie rzadziej ją oglądają. W Stanach Zjednoczonych padł nowy „rekord”. W Polsce także widać zmiany.

Platformy streamingowe podnoszą ceny za dostęp do treści bez reklam, a jednocześnie walczą o widza mniej zasobnego wersją z przekazem marketingowym. W lipcu za Atlantykiem pobiły nowy rekord. W Polsce zresztą również, choć największe zmiany jeszcze przed nami.

Wakacyjne rekordy

W Stanach Zjednoczonych latem tego roku padł kolejny rekord platform streamingowych. Według danych Nielsena przytaczanych przez „The Wall Street Journal”, w lipcu tamtejsi widzowie spędzili w serwisach takich jak Netflix 38,7 proc. czasu przeznaczonego na oglądanie treści wideo. Z kolei udział linearnej telewizji spadł po raz pierwszy poniżej 50 proc.

Nie można wykluczyć, że część wzrostu platform to efekt ofert z reklamami (wszak wydłużają one czas oglądania filmu).

Są natomiast dane dla polskiego rynku. Wskazują one, że chociaż spędzamy na platformach streamingowych stopniowo coraz więcej czasu, to jednak nie jest to nadal duża konkurencja dla telewizji kablowej czy coraz słabiej sprzedającej się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament