Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rażąco wysoką karę umowną obniży sąd

17 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Bartosz Tomanek Maja Konopa

W przypadku sporów pracodawców z byłymi pracownikami sądy rzadko miarkują wysokość kary umownej wynikającej z zawartej umowy o zakazie konkurencji, o poufności czy o zakazie „podbierania” pracowników.

Kary umowne często pojawiają się w umowach o zakazie konkurencji trwających po ustaniu stosunku pracy, ale również w umowach o zachowaniu poufności czy przy zakazie „podbierania” pracowników. Właśnie tam pracodawca może zastrzec karę umowną na wypadek naruszenia obowiązków pracownika, gdyż w okresie trwania stosunku pracy nie jest to prawnie dopuszczalne.

Kryteria ustalania wysokości

W praktyce są różne sposoby na ustalenie wysokości kary umownej. Często ma to miejsce poprzez wskazanie konkretnej kwoty, np. 50 000 zł czy 100 000 zł.

Pracodawca powinien, na ile to możliwe, dostosować wysokość takiej kary np. do stanowiska zajmowanego przez pracownika, ważności udostępnianych mu informacji, wynagrodzenia za pracę oraz – co bardzo ważne – potencjalnych strat dla pracodawcy w razie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12649

Wydanie: 12649

Spis treści
Zamów abonament