Czy ESG obejmuje podatki?
Działania związane z obszarem ESG, w tym raportowanie ESG, pojawiają się coraz wyżej na liście priorytetów firm.
Na obszar podatkowy w ramach ESG należy patrzeć z kilku różnych perspektyw. Jeżeli chodzi o wymiar środowiskowy (E), to w coraz większym stopniu obejmować on będzie podatki i inne należności publicznoprawne związane z emisjami szkodliwych substancji czy też produkcją lub dystrybucją opakowań z tworzyw sztucznych (np. tzw. opłata plastikowa) – ta perspektywa będzie wprost oddziaływać na biznes.
Z punktu widzenia obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (S) podatki pojawić się tam mogą w co najmniej następujących aspektach: świadome i etyczne kontrybuowanie poprzez podatki do społeczności, w których biznes operuje i z którego zasobów korzysta (słynne stwierdzenie dotyczące podatków: „business pays its fair share to the society”), ale również obszaru transparentności podatkowej wobec interesariuszy: nie tylko inwestorów, ale również klientów, społeczeństw czy też poszczególnych państw. Taka perspektywa niewątpliwie wynika ze zmiany postrzegania przez interesariuszy płacenia podatków przez biznes. Dzisiaj nie jest to już domena interakcji na linii podatnik –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta