Cyfryzacja zmienia istotę jawności
Nie można wprost przełożyć zasad ze świata analogowego do elektronicznego, bo ta nowa forma rodzi nowe zagrożenia.
W połowie sierpnia media informowały, że podczas zgłaszania roszczeń przez wierzycieli Getin Noble Banku każdy ze zgłaszających miał dostęp do danych (w tym PESEL) wszystkich innych – a mowa tu o ok. 30 tys. osób. Podobne zaniepokojenie (w kontekście ujawnienia danych z recepty przez byłego ministra zdrowia) wywołała informacja, że każdy lekarz w Polsce ma dostęp do danych każdego pacjenta. Prócz tego np. PESEL i adresy wielu osób dostępne są też w takich publicznych rejestrach, jak Krajowy Rejestr Sądowy, Monitor Sądowy i Gospodarczy czy księgi wieczyste.
Po co te informacje?
– Pamiętajmy, że w Krajowym Rejestrze Sądowym są jeszcze akta rejestrowe dostępne dla każdego, kto ma konto w portalu jako pełnomocnik – zauważa adwokat dr Paweł Litwiński. – Można tam znaleźć bardzo szczegółowe dane, także o sytuacji osobistej i majątkowej. Wcześniej trzeba było po nie jechać do właściwego sądu rejestrowego. Teraz można je zdobyć z dowolnego miejsca – dodaje.
– W KRS znajdują się powszechnie dostępne dane, w tym PESEL – często osób publicznych i lepiej sytuowanych, np. prezesów dużych spółek – tłumaczy adw. dr Karol Pachnik. – A osoba mająca konto w portalu może też przeglądać dokumenty rejestrowe, sprawdzając np., gdzie spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta