Nie zawsze trzeba wyciąć drzewo zacieniające działkę sąsiada
Sprawdzamy, jakie prawa i obowiązki ma każdy z sąsiadów w sporze dotyczącym rosnącego drzewa.
Wkrótce z drzew zaczną spadać owoce i liście. Także te, których na naszej działce nie oczekujemy, czyli sąsiada. W takiej sytuacji prawo przewiduje kilka możliwości działania, ale i właściciel tego drzewa, oprócz obowiązków, ma swoje prawa, które mogą pomóc mu obronić się przed obowiązkiem ścięcia drzewa.
Czy jest zakłócenie
Kinga Kamionka z kancelarii Andersen Tax & Legal Srokosz i Wspólnicy sp.k. tłumaczy, że w sytuacji, gdy drzewo lub inna roślinność znajdująca się na sąsiedniej działce powoduje nadmierne zakłócenie w korzystaniu z posesji sąsiada, np. poprzez zbytnie zacienienie, to w pierwszej kolejności warto porozmawiać z właścicielem tego drzewa, aby polubownie rozwiązać problem. Jeżeli jednak rozmowy nie przynoszą skutku, można wystosować do sąsiada pisemne żądanie, aby usunął lub przyciął drzewo, a jeśli także wtedy nie podejmie odpowiednich działań, można wystąpić do sądu. Wówczas należy powołać się na art. 144 Kodeksu cywilnego w związku z art. 222 § 2 KC z tzw. roszczeniem negatoryjnym o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Art. 144 KC jasno określa, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta