Odpowiedzialność za naruszenie zasad bezpieczeństwa
Polscy przedsiębiorcy prowadzący lub zamierzający prowadzić działalność na rynku koreańskim muszą zwrócić uwagę na obowiązującą od początku 2022 r. ustawę o karach za poważne wypadki („Serious Accidents Punishment Act” – dalej: SAPA). Dotyczy ona kultury bezpieczeństwa pracy.
Konsekwencje potencjalnych naruszeń nowych regulacji mogą być dotkliwe nie tylko dla spółek, ale również dla kadry zarządzającej.
Konieczność zmian
Wraz z postępującą industrializacją, gwałtownym rozwojem i ekspansją międzynarodową przedsiębiorstw koreańskich, rosła świadomość uprawnień pracowniczych oraz presja na zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Chodziło nie tylko o formalne deklaracje na papierze i procedury, ale przede wszystkim o praktyczne rozwiązania. Szczególnie tragicznym przypadkiem było zatonięcie promu Sewol w 2014 r., w którym zginęło 306 osób.) oraz sprzedaż toksycznego środka do dezynfekcji nawilżaczy na rynku koreańskim co spowodowało zgon ponad 14 tys. osób.
Przede wszystkim zapobieganie
Kwestia zapobiegania wypadkom w Korei stała się punktem centralnym dyskusji. Przepisy SAPA mają zastosowanie do wszystkich podmiotów zatrudniających 50 lub więcej pracowników, a od 27 stycznia 2024 roku obejmą wszystkie podmioty, które mają więcej niż 4 pracowników. Głównym celem SAPA jest zapobieganie poważnym wypadkom w przestrzeni publicznej oraz ochrona życia i bezpieczeństwa pracowników. SAPA koncentruje się na nałożeniu na kadrę zarządzającą szczególnych obowiązków dotyczących wdrożenia efektywnego systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta