Rozliczanie kosztów zakupu rzeczowych aktywów obrotowych
Przedsiębiorstwa nabywają rzeczowe aktywa obrotowe, takie jak materiały i towary. Służą one prowadzeniu działalności gospodarczej. Ich zakup wiąże się z określonymi kosztami, wymagającymi rozliczenia.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 w zw. z pkt 18 lit. a ustawy o rachunkowości (dalej uor), rzeczowe aktywa obrotowe zaliczane do firmowych zapasów obejmują przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej, niż 12 miesięcy – materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby(np. półfabrykaty, surowce, opakowania, paliwo, narzędzia, części zamienne, odpady użytkowe) oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Zapasy materiałów i towarów podlegają wycenie bilansowej w trakcie i na koniec roku obrotowego.
Wycena
Rzeczowe składniki aktywów obrotowych w postaci materiałów i towarów wycenia się nie rzadziej, niż na dzień bilansowy według cen nabycia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy (art. 28 ust. 1 pkt 6 uor).
Przy czym, cena nabycia oznacza cenę zakupu składnika aktywów, obejmującą kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększoną o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu (łącznie z kosztami transportu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta